Co łączy Oktoberfest i Mozartkugeln? - czyli echa polsko-niemieckiej wymiany uczniowskiej.
Guten Morgen! Takie właśnie powitanie każdego ranka, od 2 do 8 października 2016 roku, słyszało 11 uczniów naszego gimnazjum przebywających w uroczej Bawarii w ramach wymiany uczniowskiej z Private Montessori Schule w Eggenfelden w Niemczech.
Naszą rewizytę rozpoczęliśmy od wycieczki do Monachium, w trakcie której mogliśmy przeżyć atmosferę jednego z najpiękniejszych świąt Europy – Oktoberfest. Tradycja tego wielkiego i słynnego wydarzenia sięga początku 19 wieku i każdego roku ściąga do Bawarii 6 milinów gości z całego świata. W tym roku również i my sprawdzaliśmy, jak smakują regionalne kluski bawarskie czy pachnące precle, które kusiły wszystkich swoim niepowtarzalnym aromatem. Po degustacji korzystaliśmy z różnych atrakcji w wesołym miasteczku.
Tego dnia oczarowały nas też słynne zabytki Monachium. Tętniąca życiem stolica Bawarii przywitała nas zamkiem Nymphenburg. Obowiązkowo zwiedziliśmy Marienplatz, którego centralnym punktem był olbrzymi gotycki ratusz.
Nie była to nasza jedyna całodniowa wycieczka, bo dwa dni później wybraliśmy się do Austrii, aby podziwiać Salzburg - miasto wybitnego kompozytora Mozarta. Miło spędziliśmy czas w Haus der Natur – muzeum, w którym na powierzchni równej kilku boiskom piłkarskim, znajdują się: zoo z gadami, akwarium, kilka wystaw o kosmosie oraz mnóstwo makiet i modeli, z których duża cześć jest interaktywna. Podczas zwiedzania słynnej Starówki, jednego z najpiękniejszych miejsc w Europie i na świecie wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, mieliśmy okazję skosztować oryginalnych i kojarzących się z Austrią pralin, znanych u nas jako - Mozartkugeln.
Następnego dnia zostaliśmy przyjęci w sali posiedzeń starostwa powiatowego Eggenfelden przez panią burmistrz, która zapoznała nas z najważniejszymi informacjami na temat miasta i okolicy. Chętnie udzielała odpowiedzi na nasze pytania i wyraziła radość ze współpracy naszych szkół, odnosząc się do zdarzeń historycznych obu krajów.
Kolejne dni upływały niezwykle szybko i intensywnie. Przyglądaliśmy się zajęciom dydaktyczno-wychowawczym, w których każdego dnia uczestniczą nasi niemieccy rówieśnicy, udzielała się nam naukowa atmosfera panująca na ich lekcjach, podziwialiśmy rozmaite, nieraz bardzo oryginalne, zainteresowania naszych kolegów i koleżanek z Niemiec. We wtorek zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem zakładu produkującego tonery i tusze do drukarek, a następnie uczestniczyliśmy w grze miejskiej, podczas której mieliśmy okazję poznać miasto. Rywalizacja 4 grup sprawiła nam dużo radości.
Nie zapominajmy jednak, że wymiana uczniów z różnych krajów jest nie tylko okazją do podróżowania i zwiedzania. To przede wszystkim możliwość poznania innych kultur, tradycji, smaków, a także zupełnie innej mentalności ludzi. Będąc w Niemczech, każdy z nas mógł sprawdzić w konkretnych sytuacjach swoje umiejętności językowe, bo przecież wszędzie słyszeliśmy język niemiecki i to pomogło z pewnością większości z nas pokonać barierę językową i ośmieliło do posługiwania się poznanym w szkole językiem obcym.
Nasze niemieckie rodziny starały się atrakcyjnie wypełniać nam również godziny wieczorne. Dzięki nim mogliśmy między innymi spotkać się wspólnie w kręgielni, gdzie stoczyliśmy „bitwę” z rodzicami i nauczycielami, którą, niestety, przegraliśmy wynikiem 0:3.
Wspaniały piątkowy wieczór zorganizowali dla nas rodzice wspólnie z nauczycielami. Kolejny raz mieliśmy okazję zasmakować tradycyjnych potraw i posłuchać pięknej bawarskiej muzyki, zaprezentowanej przez uczniów w regionalnych strojach bawarskich.
Po wzruszającym pożegnaniu w sobotę (08 października) wróciliśmy do domów zadowoleni, a niezwykłe przeżycia zostaną w naszych wspomnieniach na bardzo długo.
Opracowała:Zuzanna Bieryt
Uczniowie, którzy wzięli udział w wymianie, to: Paulina Gomółka, Zuzanna Bieryt, Zuzanna Mika, Justyna Gargula, Karolina Mastalerz, Marzena Rajczak, Katarzyna Kurzeja, Sławomir Kozik, Kacper Kołodziej, Bartłomiej Pomietło, Remigiusz Wyrostek.
Opiekunowie: p.Stanisława Zaremba i p.Celina Świebocka – koordynator wymiany.