Czynna ochrona płazów w Rytrze – zajęcia terenowe

30 kwietnia 2012 r uczestnicy Koła Biologicznego i Koła Młodych Przyrodników wraz z opiekunami: mgr Anetą Mamalą, mgr Joanną Wnęk i mgr Stanisławą Zarembą udali się do Rytra na zajęcia terenowe.

Celem zajęć było zainspirowanie i zainteresowanie uczniów do przyrodniczych odkryć poprzez bezpośrednią obserwację.

Na terenie parku wyznaczono cztery przystanki przyrodnicze, które umożliwiły nam lepsze poznanie zbiorowisk roślinnych i gatunków zwierząt.

Zwiedzanie Parku Ekologicznego rozpoczęliśmy od niewielkiego zbiornika wody, który jest miejscem rozrodu wszystkich miejscowych płazów. Z drewnianego pomostu z łatwością obserwowaliśmy bujne życie w stawie. Mieliśmy możliwość „wyłowienia” traszki karpackiej (endemit) oraz traszki grzebieniastej, które po dociekliwej obserwacji bezpiecznie wróciły do stawu.

Po wejściu na teren parku znaleźliśmy się na ścieżce przyrodniczej, która miejscami prowadzi przez bardzo podmokły i bagnisty teren. Drugi przystanek ukazał zjawisko naturalnej sukcesji ekologicznej- w tym wypadku zastępowanie podmokłych zbiorowisk łąkowych przez las. Bezpośrednim efektem sukcesji w obserwowanym miejscu jest zanikanie miejsc lęgowych płazów.

Wędrując wyznaczonym szlakiem dotarliśmy do rezerwatu przyrodniczego Baniska (rok założenia 1924), który znajduje się na wysokości 775-1035 m n.p.m. Jest to rezerwat leśny, ze względu na główny typ ekosystemów. Utworzono go dla ochrony dobrze zachowanego pierwotnego fragmentu lasów ze starymi okazami drzew, wiek najstarszych szacuje się na ok. 200 lat.

Naszymi przewodnikami byli: pan mgr inż. Marek Kroczek (kierownik Oddziału ZPKWM w Starym Sączu) oraz  pan mgr inż. Tadeusz Wieczorek – główny specjalista ds. ochrony przyrody, którym bardzo dziękujemy za poświecony nam czas.

Zajęcia dostarczyły nam wielu nowych doświadczeń, pozwalając na obserwację przyrody w niecodzienny sposób!