Poznajcie Dzieci Lasu
Pragniemy zaprezentować szkolne koło turystyczno - krajoznawcze Dzieci Lasu, które działa w naszej szkole od trzech lat i może poszczycić się niemałymi osiągnięciami.
Koło utworzono z inicjatywy pani Agnieszki Glapińskiej, z którą współpracę rozpoczęły panie: Teresa Ligas, Grażyna Grońska, Magdalena Jasiurkowska oraz Stanisława Zaremba i Janina Koza. Członkami koła są uczniowie klas drugich i trzecich Gimnazjum oraz siódmych Szkoły Podstawowej.
Grupa Dzieci Lasu powstała z miłości do gór, przyrody oraz drugiego człowieka. Naszym celem jest odkrywanie uroku okolic Jazowska i nie tylko, toteż możemy pochwalić się zdobyciem większości pobliskich szczytów. Wydeptaliśmy już niemało szlaków. Nie straszna nam żadna pora roku. Co więcej, wiemy na pewno, że o każdej porze roku warto odkrywać rożne oblicza tych samych miejsc. Zimowe krajobrazy gór przenoszą nas w baśniowy świat i na długo pozostają w pamięci. Schronisko na Prehybie skute lodem i ozłocone promieniami słońca naprawdę robi wrażenie. Innym razem toniemy w kolorach rdzawożółtej jesieni, by za parę miesięcy pełną piersią połykać zapach siana na skoszonych łąkach. Piękna jest nasza ziemia...
Nasze wyprawy urozmaica opiekunka koła – pani Agnieszka, która organizuje zabawy i gry integracyjne w schroniskach. Śmiechom i żartom nie ma końca, aż żal wracać.
Od początku istnienia koła współpracujemy z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria”, którą reprezentuje pani Natalia Kyrcz. Kilkakrotnie wzięliśmy udział w rajdach upamiętniających wydarzenia związane z losem Żołnierzy Wyklętych. Wykonując poszczególne zadania podczas rajdu, mogliśmy poznać fragment bolesnej i długo przemilczanej historii polskiego narodu. Warto dodać, że trzykrotnie zajęliśmy pierwsze miejsce podczas rajdu.
Pewne jest, że młodzież naszej szkoły posiada przysłowiową ikrę i werwę. Nasze Dzieci
są harde, im się po prostu CHCE „wstać z kanap i zmieniać świat”. Mimo że wycieczki odbywają się w dni wolne od nauki, mimo że nie zawsze aura sprzyja, to uczniowie chętnie podejmują trud
i z zapałem zdobywają kolejne szczyty.
Na koniec parę słów o Absolwentach. To nasze perełki, które od początku istnienia koła wyruszają z nami na wspólne wędrówki. Choć są już pełnoletni i czasem pojawiają się w roli animatorów, to nadal chętnie wstępują w szeregi Gimnazjum, by z Dziećmi Lasu przemierzać kolejne trasy. To najlepszy dowód na to, że góry zbliżają i łączą ludzi.
Poniżej prezentujemy listę naszych wycieczek:
1. Błyszcz – październik 2015 r.
2. Bucnik – grudzień 2015 r. (spotkanie w Chacie na Bucniku z konsulem Węgier)
3. Przysłop – luty 2016 r. (rajd historyczny , współpraca z Grupą Rekonstrukcji Historycznej "Żandarmeria" - I miejsce)
4. Przehyba – kwiecień 2016 r.
5. Cebulówka – maj 2016 r.
6. Szczawnica - Bereśnik - czerwiec 2016 r.
7. Maciejowa ( 2 - dniowy rajd historyczny, współpraca z Grupą Rekonstrukcji Historycznej "Żandarmeria" - I miejsce)
8.Przysłop – luty 2017 ( rajd historyczny , współpraca z Grupą Rekonstrukcji Historycznej "Żandarmeria" - I miejsce)
9. Turbacz - październik 2016 r.
10. Durbaszka – maj 2016 r.
11. Lubań – czerwiec 2017 r.
12. Przehyba – styczeń 2018 r.
13. Runek (bacówka nad Wierchomlą - Krynica) – marzec 2018 r.
14. Turbacz – maj 2018 r.