Profilaktyczne spotkania...

W ramach działań profilaktycznych szkoły uczniowie klasy II A i II B  gimnazjum wzięli udział w zajęciach  dotyczących uzależnień. Cykl spotkań prowadzony był przez specjalistkę w dziedzinie profilaktyki i wychowania współpracującą ze Stowarzyszeniem Doliny Dunajca. Jego przewodnie hasło brzmiało: „Mam  cel – nie biorę”. 

W trakcie zajęć uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat niebezpiecznych używek i współczesnych  środków odurzających. Nabyli umiejętność  konstruktywnego dialogu z innymi ludźmi, poznali kanały i narzędzia  skutecznej komunikacji. Mieli możliwość poznawania  własnych zdolności, umiejętności i niedoskonałości. Ćwiczyli umiejętność  radzenia sobie ze stresem i stosowania zachowań asertywnych, uświadomili konieczność dbania o siebie i swoje zdrowie oraz  korzystania z alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Uczniowie  aktywnie brali w nich udział.Kolejnym działaniem zorganizowanym w szkole było przedstawienie  spektaklu  profilaktyczno – edukacyjnego. Inscenizację wystawili aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA  z Krakowa.

Uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas I  - III szkoły podstawowej obejrzeli bajkę pt., „Dobre wychowanie niech z nami zostanie”. Przypomnieli i utrwalili sobie  zasady stosowania  zwrotów grzecznościowych. Przekonali się, że dobrze wychowani ludzie mają w życiu łatwiej i są  pozytywnie postrzegani  w środowisku. Ponadto poznali prawdę o tym,  że poprzez dobre wzorce każdy może się zmienić i każdy zasługuje na drugą szansę.

Uczniowie klas młodszych bardzo aktywnie brali udział w przedstawieniu. Angażowali się w rozwiązywanie wielu trudnych sytuacji  bohaterów bajki.

Z kolei uczniowie klas IV – VI oraz pierwszych  gimnazjum obejrzeli przedstawienie ukazujące  skutki uzależnienia od Internetu i gier komputerowych, pt. „Nick Victoria”. W bardzo obrazowy i przystępny sposób poznali zagrożenia wynikające  z ujawniania  danych osobowych w sieci. Mieli także okazję uświadomić sobie  wpływ wirtualnej rzeczywistości na postrzeganie  realnego świata oraz podjąć refleksję nad własną w tym względzie postawą.

Koszty spektaklu w całości pokryte zostały ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łącku. 

B.M - F