Sukces uczniów naszego gimnazjum w ogólnopolskim konkursie eTwinning
W roku szkolnym 2014/2015 uczestniczyliśmy w projekcie „Achtung, hier kommen wir”, który zdobył I miejsce w niemieckim konkursie na najlepszy projekt w kategorii wiekowej 15-19 lat.
Dzisiaj cieszymy się z kolejnego sukcesu, bowiem, realizując niemieckojęzyczny projekt pt. „Spielend Neues lernen”, znaleźliśmy się w gronie Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Nasz projekt eTwinning 2017”. Kolejność miejsc na podium poznamy już wkrótce podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się w Warszawie.
Lista Laureatów http://www.etwinning.pl/laureaci-konkursu-nasz-projekt-etwinning-2017/
Dodatkowe wyróżnienie dla tego przedsięwzięcia:
Krajowa i Europejska Odznaka Jakości
I miejsce w konkursie na najlepszy projekt eTwinning Plus 2017 na Słowacji
Partnerzy projektu:
ZSG-Gimnazjum w Jazowsku – p. Celina Świebocka – założyciel i koordynator projektu
Mehmet Özöncel Anadolu Lisesi (Turcja) – p. Sebla Döner – współzałożyciel
pozostali członkowie projektu:
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. M. Kopernika w Zatorze (Polska) – p. Małgorzata Bernowska
ES Saint Gabriel - Paryż (Francja) – p. Hélène Dmitrieff
Homoktövis Általános Iskola - Budapeszt (Węgry) – p. Rita Horváth
12 Γυμνάσιο Αχαρνών - Ateny (Grecja) – p. Stavrula Valkanou
Starokostiantyniv Gymnasia - (Ukraina) – p. Tetyana Skora
ZŠ Wolkerova 10 - Bardejów (Słowacja) – p.Sona Sosenkova
Uczniowie, którzy brali udział w projekcie: Maria Szwarkowska IIB, która zdobyła I miejsce w końcowej punktacji przeprowadzonych quizów, Tomasz Jaworski IIC, Paulina Kudrawczuk IIC, Piotr Słowik IIC, Justyna Job IIIC, Łukasz Biel IIIC, Piotr Świebocki IIIA, Jakub Migda IIIA, Marcin Owsianka IIIA, Kamil Hebda IIIA oraz absolwenci naszej szkoły: Marcin Matusiewicz, Marcin Kłak, Karol Majerski, Kacper Pajor.
„Spielend Neues lernen” to projekt realizowany w języku niemieckim, którego głównym celem było poznanie i utrwalenie słownictwa oraz zagadnień gramatycznych dzięki wykorzystaniu narzędzi TIK. Pomysłodawcą, założycielem i koordynatorem projektu była nauczycielka języka niemieckiego p. Celina Świebocka. W trakcie jego realizacji zarówno nauczyciele jak i ich uczniowie poznawali nowe aplikacje oraz nabywali umiejętności korzystania z nich. W projekcie wystartowało około 150 uczniów z 9 szkół europejskich.
W ciągu 21 tygodni przygotowano wspólnie 21 quizów w programie Quizizz, które sprawdzały znajomość różnych grup tematycznych, takich jak: szkoła, jedzenie, zawody, zdrowie, hobby, itd.. Każdy quiz składał się z 40 pytań. Dodatkowo opracowano prezentacje i ćwiczenia online, służące przygotowaniu się do gry. Wspólnie opracowano słowniki w językach ojczystych partnerów projektu. Uczniowie stworzyli galerię pozytywnych i negatywnych memów, które pojawiały się jako reakcja na udzielane przez nich odpowiedzi w teście Quizizz. Oprócz przygotowywania i rozgrywania quizów zadaniem uczniów była prezentacja szkoły i miejscowości za pomocą różnych narzędzi TIK. Przy tej okazji powstały również materiały z okazji 9-go maja – Dnia eTwinning Celebrate Diversity oraz Gefahren im Internet, czyli zagrożenia Internetu.
Uczestnicy spotykali się online w każdy wtorek o godz. 19:00, rozwiązując jednocześnie quizy i komentując je w obrębie zamkniętej grupy na portalu Facebook. Na bieżąco prowadzone były listy rankingowe szkół i uczniów, które motywowały do udziału w kolejnych spotkaniach. Przebieg gry i ilość uczestników były szeroko komentowane w partnerskich szkołach. Dyskutowano również o ich wynikach i analizowano niepowodzenia. Dużą część materiałów przygotowywali chętnie również uczniowie słabsi. Ich postępy w nauce i w wynikach pozostałych zespołów były wyraźnie widoczne. Opracowane gry wykorzystywano także do rywalizacji klasowych i szkolnych. Na koniec projektu partnerzy przygotowali dla siebie niespodzianki, które zostały wysłane pocztą. Nasi uczniowie przygotowali broszurkę z kodami QR do wszystkich quizów oraz zadanie polegające na pomalowaniu pól w kodzie QR. Kod prowadził do strony internetowej, na której znajdowały się filmy z podziękowaniami za współpracę.
Podczas projektu uczniowie pracowali zarówno indywidualnie, jak i w małych grupach. Słowniki i ćwiczenia tematyczne przygotowywali na lekcjach oraz w trakcie dodatkowych spotkań, w których chętnie uczestniczyli, wyrażając ogromne zainteresowanie nowymi aplikacjami. Z zaangażowaniem współpracowali przy tworzeniu, a przede wszystkim rozgrywaniu quizów. Również aplikacja LearningApps cieszyła się dużym uznaniem uczestników, pozwalając na poszerzanie wiedzy w niekonwencjonalny sposób poprzez wprowadzanie elementów grywalizacji do nauki języka obcego. Partnerzy (w tym uczniowie) komunikowali się w obrębie zamkniętej grupy na portalu Facebook. Bezpośredni kontakt z zagranicznymi partnerami, potrzeba aktywnego wykorzystania znajomości języka do komunikacji na żywo oraz rozmowy z nauczycielami pomogły uświadomić uczniom ogromną rolę, jaką odgrywają w ich życiu języki obce, i jak istotna jest ich nauka. Ten czynnik niezwykle motywował ich do przyswajania kolejnych partii materiału, jak i samodoskonalenia w kwestii słownictwa i wymowy.
Opiekunowie projektu duży nacisk kładli na propagowanie zdrowego współzawodnictwa oraz kształtowanie postawy szacunku dla innych osób, zwłaszcza tych osiągających bardzo wysokie lub bardzo niskie wyniki.
18 maja partnerom udało się zorganizować webinarium dotyczące projektu i wykorzystania platformy Quizizz, w którym udział wzięli nauczyciele języka niemieckiego z całej Europy.
Oprócz Quizizz partnerzy kreatywnie wykorzystywali liczne narzędzia, takie jak: Padlet, MovieMaker, ToonDoo, Word, Prezi, Animoto, Facebook, sonda.hanzo.pl, Quibblo, Answer Garden, ZooBurst, Google Drive, Popplet, Image Chef, Lucidchart, LearningApps.org, ZeeMaps, Thinklink, Glogster, PowerPoint, slideshare.net, Emaze, Joomag MakeBeliefsComix, ProShow.web, Fotor, Calameo.
Dalsza część opisu projektu w zakładce „Ciekawe projekty” na portalu eTwinning Polska.
Nagrodą za realizację projektu było również zaproszenie pani C. Świebockiej do udziału w Konferencji Europejskiej, która odbyła się w Atenach w październiku ubiegłego roku. Trzydniowy udział w warsztatach i konferencjach, sfinansowany przez krajowe Biuro eTwinning w Warszawie, był okazją do osobistego poznania pani Stawruli Valkanou, partnerki projektu z Aten. W trakcie spotkania omówiono kolejny wspólny projekt pt: „Deutsch mit Klee”, który realizowany jest w bieżącym roku. W tym wydarzeniu wzięło udział około 500 nauczycieli oraz pracowników instytucji oświatowych z całej Europy.
http://www.etwinning.pl/ceremonia-rozdania-nagrod-w-konkursie-europejskim-etwinning-2016/
W bieżącym roku szkolnym również kolejny niemieckojęzyczny projekt pt. „Deutschlernen macht Spaß” otrzymał najwyższe wyróżnienie - Europejską Odznakę Jakości. Projekt realizowany był w roku szkolnym 2014/2015.