Wymiana z Eggenfenden
Dobiegła końca polsko – niemiecka wymiana uczniowska pomiędzy Private Montessori Schule Eggenfenden a Gimnazjum w Jazowsku.
W dniach od 12 do 19 czerwca 2016 r. gościli w naszej szkole uczniowie z Niemiec wraz ze swoimi nauczycielami: Panią Susanne Gallas oraz Panem Torstenem Schroederem.
W tym czasie koleżanki i koledzy z Niemiec mieszkali w naszych domach, dzięki czemu mogliśmy się lepiej poznać, a nawet zaprzyjaźnić. We wspólnych kontaktach musieliśmy przede wszystkim pokonać barierę językową, ale nie było to aż tak wielkim problemem, jak początkowo sądziliśmy. Nasze kompetencje językowe okazały się wystarczające do pełnego porozumienia się.
W trakcie tygodniowej wymiany realizowaliśmy program, który miał na celu przybliżenie rówieśnikom z Niemiec naszej bliższej i dalszej okolicy, pokazanie polskich zwyczajów, bogactwa i różnorodności dziedzictwa kulturowego, niwelowanie istniejących uprzedzeń i stereotypów oraz budowanie przyjaznych relacji. Nasze zajęcia mały charakter zabawowy oraz dydaktyczno – wychowawczy.
Pobyt gości z Eggenfenden rozpoczął się od wizyty w naszym gimnazjum – razem z nami uczestniczyli w lekcjach, a później kibicowali nam w różnych, emocjonujących „konkurencjach’’ językowych, przygotowanych z okazji Dnia Języków Obcych. Naszej rywalizacji przyglądali się również uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej w Kadczy oraz Obidzy wraz z wychowawcami, których zaprosiliśmy do nas w związku z Dniem Otwartej Szkoły.
Bardzo zależało nam, aby niemieckim kolegom pokazać stolicę Małopolski, dlatego w kolejnym dniu oprowadzaliśmy ich po magicznym Krakowie – byliśmy na Wawelu, spacerowaliśmy po pięknym Starym Mieście. Oprócz tego wzięliśmy udział w grze miejskiej, prowadzonej w języku niemieckim, a przygotowanej przez Goethe Institut w Krakowie – w grupach mieszanych rozwiązywaliśmy ciekawe zagadki dotyczące informacji i miejsc związanych z językiem niemieckim. Przy wspólnej zabawie przełamaliśmy nasze obawy i niepokoje.
Niezapomniane wrażenia na uczestnikach wymiany wywarła wizyta w Firmie Wiśniowski, zlokalizowanej na obrzeżach Nowego Sącza – w Wielogłowach. Po obfitym poczęstunku mogliśmy poznać historię oraz bieżącą działalność zakładu. Interesująca prezentacja, zwiedzanie imponującej hali produkcyjnej oraz wspaniałe przyjęcie przez pracowników sprawiły, iż z żalem opuszczaliśmy firmę. Jednocześnie byliśmy oczarowani przedsiębiorczością, innowacyjnością oraz skalą i tempem rozwoju tego największego polskiego producenta bram, znanego już chyba na całym świecie. W tym dniu zwiedziliśmy też sądecki ratusz oraz Park Etnograficzny. Przechodząc przez kolejne obiekty skansenu, dowiadywaliśmy się, jak wyglądało życie w ubogich wioskach galicyjskich. Dzięki życzliwości kustosza i sympatii do niemieckich gości mogliśmy zasiąść w ławkach szkoły ludowej z Nowego Rybia.
Czwartkowe zajęcia rozpoczęliśmy od degustacji soków w znanej wszystkim Firmie Maurer, a przy okazji zaprezentowano nam proces technologiczny, ilustrujący naturalne wytłaczanie bardzo zdrowych i smacznych soków.
Następnie udaliśmy się do Sromowiec Niżnych, aby uczestniczyć w największej atrakcji Pienin, czyli spływie przełomem Dunajca, który zakończyliśmy w Szczawnicy. Piękna pogoda sprzyjała również podziwianiu przyrody w Wąwozie Homole oraz wspólnej zabawie przy „ Bacówce u Wojtków’’ na Jaworkach. Nic jednak nie łączy młodych ludzi tak jak duch wzajemnej rywalizacji sportowej. Wspólnie spędzony czas w ramach Dnia Sportu Szkolnego nie był rywalizacją pomiędzy krajami, a wspólną radosną zabawą młodzieży i ich nauczycieli, w której trudno było odróżnić ucznia z Polski od ucznia z Niemiec. Wszyscy zintegrowali się tak mocno, że zapomnieli o jakichkolwiek barierach, a w szczególności barierze językowej. Uczestnicy wymiany wzięli też udział w kampanii #2gether4more. W związku z tą akcją w piątkowe popołudnie odwiedziliśmy Przedszkole Samorządowe w Jazowsku. Miło spędziliśmy czas na wspólnej zabawie z przedszkolakami oraz poczyniliśmy przygotowania do malowania drewnianych ławek i szałasów.
Zwieńczeniem tygodniowych kontaktów było ognisko zorganizowane w amfiteatrze w Obidzy, w trakcie którego goście mieli okazję spróbować regionalnych potraw, przygotowanych, m. in. przez rodziców uczniów goszczących w swych domach niemieckich kolegów. W pożegnalnym spotkaniu brali udział uczniowie oraz ich rodzice. Pan Dyrektor podziękował za wzajemne polsko – niemieckie kontakty i uroczyście pożegnał gości.
Tych kilka dni, spędzonych bardzo intensywnie, minęło bardzo szybko, ale wiemy i cieszymy się, że w październiku znów się zobaczymy. Tym razem to my będziemy gościć w Eggenfelden, a jedną z atrakcji będzie udział w słynnym niemieckim święcie Oktoberfest.
Niniejsze przedsięwzięcie wspierane jest finansowo przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.
Uczestnicy wymiany z Gimnazjum w Jazowsku:
Maria Jasińska, Paulina Gomółka, Zuzanna Bieryt, Milena Koza, Justyna Gargula, Zuzanna Mika, Karolina Mastalerz, Remigiusz Wyrostek, Bartłomiej Pomietło, Kacper Kołodziej i Sławomir Kozik.
Opiekunem projektu ze strony polskiej była Pani mgr Celina Świebocka - nauczyciel języka niemieckiego.
Więcej informacji oraz obszerna fotorelacja na internetowej stronie projektu.
https://sites.google.com/site/jazowskoeggenfelden/