Z wizytą w Eggenfelden

            W dniach od 08 do 15 X 2017r. grupa uczniów naszej szkoły wyruszyła w podróż do Bawarii, by szlifować język niemiecki, zawierać nowe przyjaźnie oraz poznawać kulturę i obyczaje naszych zachodnich sąsiadów. Uczestnicy wymiany zostali serdecznie przyjęci przez rodziny niemieckie i na 7 dni stali się ich członkami.

Atrakcji było co nie miara! W poniedziałek, po powitaniu w szkole, uczestniczyliśmy w grze miejskiej, podczas której mieliśmy okazję poznać miasto. Rywalizacja w grupach dostarczyła dużo emocji. Następnie byliśmy ciepło witani  w sali posiedzeń starostwa powiatowego Eggenfelden przez pana burmistrza, który zapoznał nas z najważniejszymi informacjami na temat miasta i okolicy oraz wyraził radość ze współpracy naszych szkół.

We wtorek udaliśmy się do Monachium, gdzie zwiedzaliśmy miasto oraz Pałac Nymphenburg -  dawną letnią rezydencję Wittelsbachów, która wraz z parkiem Nymphenburg stanowi jednolite zaplecze pałacowo-parkowe, zajmujące pod względem architektonicznym jedno z pierwszych miejsc w Europie. Wiele radości sprawiły nam praktyczne zajęcia w „Museum Mensch und Natur”.

W środę wyruszyliśmy do Pasawy, miasta przy granicy Niemiec i Austrii, nazywanego "bawarską Wenecją" po części ze względu na malownicze położenie u zbiegu trzech rzek: Dunaju, Inn i Ilz, ale bardziej dzięki śródziemnomorskiemu charakterowi zabudowy. Na zwiedzanie Pasawy mieliśmy 8 godzin. To stanowczo za mało, by poznać to miasto dokładnie, ale wystarczająco, by przekonać się o jego uroku. Wieczorem zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem niemieckiego koncernu wydawniczego, Verlagsgruppe Passau, który oprócz gazety codziennej „Passaer Neuer Presse”, intensywnie działa na rynku prasowym w Czechach i w Polsce, będąc właścicielem prasy regionalnej i tzw. kolorowej.

Kolejne dni upływały niezwykle szybko i intensywnie. Przyglądaliśmy się zajęciom dydaktyczno-wychowawczym, w których każdego dnia uczestniczą nasi niemieccy rówieśnicy, udzielała nam się naukowa atmosfera panująca na ich lekcjach, podziwialiśmy rozmaite, często bardzo oryginalne, zainteresowania naszych koleżanek i kolegów z Niemiec.

Nie zapominajmy jednak, że wymiana uczniów z różnych krajów jest nie tylko okazją do podróżowania i zwiedzania. To przede wszystkim możliwość poznania innych kultur, tradycji, smaków, a także zupełnie innej mentalności ludzi. Będąc w Niemczech, każdy z nas mógł sprawdzić w konkretnych sytuacjach swoje umiejętności językowe. Nasze niemieckie rodziny starały się atrakcyjnie wypełniać nam również godziny wieczorne. Dzięki nim mogliśmy między innymi spotkać się wspólnie w kręgielni.

Efekty wymiany przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Szybko zawiązały się polsko-niemieckie przyjaźnie, a przy pożegnaniu popłynęły łzy.

Przedsięwzięcie to wspierane było finansowo przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.

 

 

Opiekunowie: p. Stanisława Zaremba i p.Celina Świebocka –koordynatorka projektu